Genel

İdeal Kabin, IPS panel kaplamaları, size dayanıklı ve  profesyonel çözümler sunar.

IPS (Integrated Plumbing System) panel kaplamaları, entegre tesisat sisteminin panellerle gizlenmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama, özellikle tuvalet kabini ve pisuar arkasında göze hoş görünmeyen (borular, rezervuar gibi) alanları gizlemek için kullanılır. Uygulama sayesinde, istenilen alanlar, modern bir görüntüye kavuşturulur.

İdeal Kabin, IPS panel kaplamaları için HPL yani yüksek basınçlı laminat olarak kompakt laminat ürünler kullanılır.

IPS Panel Kaplama Uygulama Alanları

IPS panel kaplamaları genellikle hijyenin önemli olduğu alışveriş merkezleri, okul, hastane, tesisler, konaklama mekanları, işletmeler, işyerleri, fabrikalar, yurtlar gibi toplu yaşam alanlarında uygulanır.

IPS Panel Kaplama Çeşitleri

Genel olarak IPS panel kaplamaları çeşitleri şu şekildedir:

İPS Lavabo Panelleri

Kompakt Laminat IPS Panel Kaplamalarının Avantajları

Uzun süreli kullanımı garanti eden kompakt laminat, nem, ısı ve sudan etkilenmemesi, hijyenik yapısı, kolay temizlenir olması nedeniyle ıps panel kaplamalarında oldukça yaygın kullanır.

IPS panel kaplamada kompakt laminat kullanımın avantajları arasında;

 • Tuvalet kabini ve pisuar arkasında tesisatları gizler, gerektiğinde hızlıca müdahale edilmesini kolaylaştırır.
 • Sert darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklı yapısıyla, duvarların korumasını sağlar.
 • Kimyasal maddelere karşı dayanıklı olması nedeniyle kolay temizlenir.
 • Anti bakteriyel yüzey sayesinde hijyenin önemli olduğu alanlardan biri olan ıslak hacim alanlarında bakteri yayılmasını önler.
 • Kaplanan alanlara temiz ve ferah bir görünüm kazandırır.
 • Nem, ısı, ışık ve sudan etkilenmez.
 • İstenilen ölçü (tam ve yarı boy) ve renkte uygulanabilir.

IPS duvar kaplamaları için ürün seçeneğine renk kartelası sayfamızdan ulaşabilir, istediğiniz özel ölçüde bilgi almak için hemen teklif talebi gönderebilirsiniz.

Genel

Tuvalet kabinlerinin uygun şekilde bakımı ve temizliği, kullanım ömürlerini uzatabilir ve yıpranmış eski görünümlerini engelleyebilir.

Söz konusu tuvalet kabinlerinin bakımı olunca, İdeal Kabin kompakt laminat tuvalet kabinleri üretici olarak, tuvalet kabinleri nasıl temizlenir sorusunun yanıtı ve dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Tuvalet Kabinleri Nasıl Temizlenir Püf Noktaları

Yapmanız Gerekenler

Kompakt laminattan üretilen kabinler, genellikle su ve yumuşak bir bez yada süngerle temizlenebilen, gözeneksiz bir yüzeye sahiptir. Hafif kir veya lekeler, ılık suya eklenen ev tipi deterjanlar (alkali olmayan) kullanılarak, yumuşak aşındırıcı olmayan bir bezle kolayca çıkarılabilir. Daha inatçı lekeler için , yine ev tipi krem temizleyiciler su ile seyreltilip kullanılarak nazikçe sünger yardımıyla silinebilir. Daha sonra yüzey iyice durulanıp, yine yumuşak biz bez yardımıyla kurulabilir.

Kompakt laminat, kimyasallara karşı dayanıklıdır. Kimyasal bir ürün kullanmayı tercih ederseniz, ürünleri kullanma talimatlarına göre uygulamanız gerekir. Ayrıca hijyen ve temizlik için ağartıcılar, asitli temizleyiciler kullanırsanız, yüzeyin yıpranmaması için mümkün olduğunca hızlı davranmalısınız. Bu tür temizleyiciler sonrası yüzeyi su ile temizleyip, yine yumuşak bir bez yardımıyla kurulabilirsiniz.

Yapmamanız Gerekenler

Tuvalet Kabini Nasıl Temizlenir - 2

Kompakt laminat ürünler, gözeneksiz yapısı sayesinde kir tutmama özelliği taşır. Su ve yumuşak bir bezle kolayca temizlenir. Bu nedenle ürünlerinin uzun ömürlü kullanımı için sert aşındırıcılar, ovma telleri, asit, alkali ve sert kimyasal kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının. Bu temizleyiciler laminatın yüzeyini matlaştırabilir, çizebilir veya aşındırabilir. Bu da laminatı lekelenmeye ve renk solmasına yatkın hale getirir. Küf ve bakteriler, çizikler içinde gelişebilir.

CDF, MDF ve yüksek basınçlı laminatları temizlerken veya durularken, özellikle kenar şeritlerinin yakınına su tutmamaya dikkat edin. Kenar şeritlerden sıvılar alt tabakaya nüfuz edebilir ve ürünlerin şişmesine neden olabilir. Kompakt laminat kabinlerinin su geçirmez bir yüzeye sahip olması nedeniyle suyla rahatça yıkabilirsiniz. Ancak burada bağlantı elemanlarına ve başka kullanılan bir ürün varsa onlarla temas etmesinden kaçınmanız gerekir.

Parlak yüzeyleri temizlerken, ekstra özen gösterilmelidir. Parlak yüzeyler çizileceği için ovma teli ve sert yüzey temizleyiciler kullanmayın. Laminat yüzeylerde çizgiler oluşacağı için cila kullanmaktan kaçının.

Laminatlar antistatik olduğu için toz çekmez. Bu nedenle bu yüzeylerde balmumu ve balmumu bazlı ürünlerle herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Ayrıca bu tür ürünler yüzeyde yapışkan bir tabaka oluşturacağı için kir birikmesine neden olur.

www.idealkabin.com.tr

Kullanım Alanları

8 mm kompakt laminat nedir?

Kompakt laminat plaka, reçine emdirilmiş kraft kağıtlarının basınç altında, belirli bir ısıyla preslenmesiyle oluşturulur. Oluşturulan bu plakalar, kalınlıklarına göre; 1.8 mm den 20 mm kadar üretilebilir. Bazı spesifik projelerde kompakt kalınlığı 40 mm kadar ulaşabilir. Bu nedenle piyasada kompakt laminatlar kalınlıklarına göre isimlendirilirler. Örneğin; 6 mm kompakt laminat, 13 mm kompakt laminat, 8 mm kompakt laminat gibi. Ancak her kalınlıktaki kompaktın kullanım alanları farklıdır.

8 mm Kompakt Laminat Kullanım Alanları

Kalınlıklarına göre farklılık gösteren kompakt laminatların, kullanım alanları da oldukça geniştir. 12-13 mm kompakt laminatlar ıslak hacim alanlarında, 8 mm kompakt laminatlar ise iç ve dış cephe kaplamalarında tercih edilmektedir.

Özellikle cephe kaplamalarında 6-8-10 mm kalınlığa kadar uygulama imkanı sunan kompakt plakalar, gerilime, darbelere, UV ışınlarına, asit yağmurlarına ve sert hava koşullarına dayanıklıdır.

Alev almayan yapısı bulunan kompaktlar, düşük özgül ağırlığı nedeniyle kolay işlenebilir özelliğe sahiptir.

8 mm Kompakt Laminant Cephe Kaplama Sistemleri

Cephe kaplama sistemlerinde kompakt laminat plakaların tercih edilmesinin en büyük nedenleri;

 1. Renk ve desen çeşitliğinin fazla olması
 2. Antibakteriyel olması
 3. Çabuk alev almayan yapısının olması
 4. Hijyenik olması
 5. Bakım gerektirmemesi
 6. Asit yağmurlarına dayanıklı olması
 7. Islak hacimlerde kullanılabilmesi
 8. Kimyasallara karşı dirençli olması
 9. Su ve rutubete dayanıklı olması
 10. Uzun ömürlü olması
 11. Sağlığa zararlı madde içermemesi
 12. Kolay montelenir olmasıdır.

6-8-10 mm kompakt laminat plakalar, en çok yarı havalandırmalı giydirme cephelerinde tercih edilmektedir. Uygulama tekniği açısından kalınlığına göre gruplandırılmaktadır. Buna göre;

 1. Yapıştırma Sistemi (6 – 8 mm panel için)
 2. Agraflı Askı Sistemi (8 -10 mm panel için)
 3. Perçinli Sistem (6 – 8 mm panel için)
 4. Yalıbaskısı Sistemi (4 – 6 mm panel için)

Kompakt laminat, ileri teknolojik bir üründür. Türkiye ve dünya genelinde cephe kapmalarında uygulanmış birçok örneği mevcuttur. Sizde cephe kaplamalarınızda kompakt laminat ürünler tercih etmek istiyorsanız hemen teklif alabilir ya da bize 0212 289 00 11 telefon numarasından anında ulaşabilirsiniz.

8mm kompakt laminat fiyatları konusunda bilgi almak için tıklayın.

idealkabin.com.tr

Kullanım Alanları

Corona Virüsü (Korona Virüs) salgınında hijyenik tuvaletlerin önemi nedir?

Genel

Okul Tuvaletlerini Temiz ve Kullanışlı Tutmanın 10 Yolu: Birinci Bölüm‘ yazımızda sık sık temizlik ve bakım yapılmasının, planlamaya göre gidilmesinin, farklı bileşenler ile gerekli tüm olanakların kullanılmasının, tuvalet dayanıklılığına ve hijyen kalitesine olan katkısını paylaşmıştık.

Kullanım Alanları

Tekerlekli sandalyeye uygun bir tuvaletin önemli özellikleri nelerdir?

Bedensel engellileri anlamak, onların hayatlarını kolaylaştırmak, bir gün bizimde engelli olabileceğimizi hatırlamak her zaman önemlidir.

Erişilebilir tuvaletler, engelli yaşayan birçok insan için bir gerekliliktir.  Bu nedenle tasarımcılar, tekerlekli sandalye kullanan veya çeşitli (fiziksel) engelli bireylerin, tuvaleti mümkün olduğu kadar bağımsız ve güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlamalıdır.

Ülkemizde alışveriş merkezlerinde, toplu yaşam alanlarında, sağlık kurumlarında ve özel kuruluşlarda engelliler için tuvalet bulundurmak kanun gereği zorunlu hale getirilmiştir. İşte bir tuvaleti(wc) tekerlekli sandalye kullanan bireyler için daha kullanışlı hale getirmenin yolları:

Tekerlekli Sandalyeye Uygun Bir Tuvaletin Önemli Özellikleri

1.Kolay kullanılan, erişilebilir bir kapı

Engelliler için tasarlanan  tuvaletlerin kapıları, normalden daha geniş olmalıdır. Kapı daima dışarı açılmalı, minimum düzeyde hafif olmalı, kolu ve kilit kısmı ulaşılabilir yükseklikte bulunmalıdır. Kullanımı daha da kolaylaştırmak ve   açma-kapama işlevi için yatay konumda bir kapı tutma kolu da eklenebilir.

2.Tutunma barı

Engeliler için tutunma barı,  herhangi bir tuvaletin temel bir özelliği arasındadır. Tuvalete geçen herkes için çok önemli bir destek ve denge sağlarlar.

İdeal Kabin ıslak hacim ekipmanları arasında bulunan tutunma barı modellerini incelemek için tıklayın.

Engelli tutunma barı

3. Daha yüksek bir klozet

Özellikle hareket kabiliyeti kısıtlı ve tekerlekli sandalye kullanan bireyler için tuvalette yüksek bir klozet kolaylık sağlar. Hem hareket etmeyi kolaylaştırır, hemde sandalyeden geçiş transferleri rahat yapılır.

4. Aksesuarlar ulaşılabilir yerde olmalı.

Sabun, kâğıt havlular, el kurutma makinesi, kancalar ve tuvalet kâğıdı erişilebilir yerde,  ayna boyu aşağıda, çöp kovası ideal boyutta olmalıdır.

Engelli wc

5. Kullanışlı lavabo ve musluk

Lavabo altı boşluk tekerlekli sandalyenin sığabileceği ölçü yüksek, derinliği ise musluğa ulaşabilecek kadar dar olmalıdır. Musluk bataryası, fazla güç gerektirmeyecek tasarıma sahip olmalı, mümkünse kol tasarımı uzun ya da otomatik açılır kapanır modeller tercih edilmelidir.

Tekerlekli sandalye wc

6. Boşluk

Erişilebilir bir tuvalet, tekerlekli sandalyede dönecek ve manevra yapacak kadar geniş olmalıdır. En azından bu, 1,5 metre çapında açık ve engelsiz bir tekerlekli sandalye dönüş dairesi içermelidir. İdeal olarak, tuvaletin her iki yanında (en  az 90 cm) boşluk olması gerekir; böylece tekerlekli sandalye kullananlar tuvalet oturağına iki taraftan da geçebilirler.

Engelli wc yerleşimi için kabin sistemi ölçüleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Engelli tuvaletindeki boş alanların lüks değil bir zorunluluk olduğunu unutmayın.

Engelli Wc Ölçüleri

7. Acil durum butonu

Engelli tuvaletinde mutlaka düşen veya yardıma ihtiyacı olan herkesin sinyal verebilmesi için acil durum ipi ya da butonu olmalıdır.

8. İşaretleme

Engelli tuvaletlerini, tekerlekli sandalye görseli ile işaret etmek ve bunun görülebilir alanlarda bulundurmak  gerekir. Böylece ihtiyacı olan herkes bulunduğu alanda tuvaletin var olduğunu ve  nerede bulacağını bilir.

Engelli WC Tabelası

İdealkabin.com.tr

Kullanım Alanları

Ticari işletmeler için kompakt laminat masa tablası kullanmanın avantajları nelerdir?

Kullanım Alanları

Sağlıklı ve hijyenik ürünler için işletmenizde İdeal Kabin antibakteriyel soyunma dolaplarına yer açın!

Kullanım Alanları

Anaokul ve kreşler için en iyi seçim HPL tuvalet bölmeleri olarak biliniyor. Kompakt laminat panellerden oluşan HPL bölmeler tuvaletlerde ekstra hijyen, konfor ve güvenlik sağlıyor.

Kullanım Alanları

Kompakt laminat bölme sistemleri yaygın olarak alışveriş merkezleri, spor salonları, okul ve toplu yaşam alanlarında tercih ediliyor.

Diğer orman ürünlerine (mdf, sunta, lam v.b) göre ekstra dayanıklı olması nedeniyle ıslak hacimlerde, kompakt laminat bölme sistemleri uygulamalarında özelikle wc kabin, soyunma alanları, duş kabin ve pisuvar aralarında kullanılıyor.

1. sınıf malzeme ve yüksek kalite ile üretilen kompakt laminatlar istenilen her ebat ve ölçüde uygulanabiliyor. Geniş renk seçeneği ile isteğe göre tek renk ya da renk kombinasyonları yaratarak, ıslak hacim ara bölmelerinde estetik bir görünüm sağlıyor.

Kompakt laminat bölme sistemleri neden tercih edilir?

 • 12 mm kalınlığı nedeniyle ıslak hacimlerde yer tasarrufu sağlar.
 • Ara bölmelerde tuğla örme, sıva ve seramik işçiliklerinden tasarruf imkânı verir.
 • Montajı hızlı ve pratiktir.
 • Antibakteriyel özelliği nedeniyle hijyeniktir.
 • Suya, yangına, çizilme ve darbelere dayanıklıdır.
 • Zengin renk seçeneğiyle görsel bir fark yaratmanızı sağlar.
 •  Bir kez montaj edildikten sonra zımparalama, cilalama gibi bakım işlemleri asla gerektirmez.
 • Uzun ömürlüdür.
 • Kullanışlı ve ergonomiktir.
 • Kimyasallara karşı dayanıklıdır.
 • İstenilen ebat ve ölçülerde uygulama imkanı vardır.
 • Estetik bir görünüme sahiptir.

Kompakt laminat bölme sistemleri fiyatları

Tüm orman ürünlerine göre daha kaliteli ve dayanıklı yapısıyla dikkat çeken kompakt laminat, kraft kağıtlarının reçinelenip birbirine yapıştırılması ve preslenmesi ile oluşuyor. Maliyetli bir üretim aşamasından geçen kompaktlar hem yurt içinde hem de yurt dışında plaka olarak üretilebiliyor. Plaka olarak üretilen kompakt laminatlar, uygulamalarda metrekare (m²) olarak yurtdışından ithal edilenler ise plaka olarak fiyatlandırılıyor. Proje bazlı uygulamalarda kullanılan aluminyum eloksal, ve paslanmaz  ıslak hacim aksesuarları (ayak, kilit, menteşe v.b) esktra olarak ücretlendiriliyor.

Kompakt laminat ara bölmeler için uygun fiyat ve ürün bilgisi almak istiyorsanız bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Bize 0212 289 00 11 telefon numarasından ya da teklif formundan ulaşabilirsiniz.