En Dayanıklı Açık Alan Mobilyaları

Kullanım Alanları
En Dayanıklı Açık Alan Mobilyaları

Bahçe mobilyaları ve açık alan mobilyaları, hem yaz aylarında aileniz ve arkadaşlarınızla dışarıda keyifle vakit geçirirken, hem de kafeler restoranlar gibi işletmelerin açık alanlarında kullanmak için en temel gereksiniminiz olacaktır.

Bahçe mobilyaları mobilyaları tercihinizi dayanıklı malzemelerden yapmanız halinde keyfiniz bölünmeyecek, böylece yazın tadını doyasıya çıkarabileceksiniz. Dış koşullara karşı ekstra koruma sağlayan, birbirinden farklı ve dayanıklı materyallerle üretilmiş dış mekân mobilyaları ile tıpkı evinizde olduğu gibi rahat edebilirsiniz.

Bahçe mobilyaları için en dayanıklı materyaller

Kompakt laminat

Kolay temizlenebilir olması, gözeneksiz, yekpare yüzey yapısı ve dayanıklılığı sayesinde kompakt laminat, açık alan mobilyaları için tercih edilen materyallerin başında geliyor. Yağmura, neme, rutubete dayanıklılığının yanı sıra, darbe ve çizilmelere karşı yıpranmaz yüzey özelliği sayesinde de kompakt laminat bir adım öne geçmeyi başarıyor. İdeal Kabin, açık alan mobilyaları üretiminde kompakt laminat materyal kullanmaktadır.

Metaller

Dayanıklı ve kaliteli metaller, yağmura, kara, düşük ve yüksek sıcaklıklara karşı yüksek performans gösterir. Hafif alüminyum, herhangi bir işleme gerek duymayan, son derece dayanıklı ve pas tutmayan bir malemedir. Çelik de aynı şekilde dayanıklı bir malzemedir ve boyanarak pasa karşı korunur. Galvanize çelik, pasa karşı koruma amacıyla çinko ile kaplanır ve bir kat boyanır.

Plastikler

Plastik ve plastik rattan malzemeden yapılmış bahçe mobilyaları uzun süreli kullanım için tercih eden bir diğer materyaldir. Bunlar UV korumalı olarak üretilebildiği için güneş altında renk kaybı gözlenmemektedir. Plastik ve el dokuması plastik rattan dayanıklı malzemelerdir ve yağmura, kara, düşük ve yüksek sıcaklıklara dirençlidir. Fakat aşırı soğukta malzemenin direnci düşeceği için soğuk havalarda kullanımı önerilmez.

Masif ahşap

Masif ahşap materyaller önceden işlenmiş olarak gelir ve mobilya üretiminde kullanılır. Çam, akasya, okaliptüs gibi bitki gövdelerinin sahip olduğu yüksek yoğunluklu ahşap lifler sayesinde, dayanıklı bahçe mobilyaları üretimine oldukça elverişlidir. Tasarım açısından da son derece şık bir görsellik sağlamaktadır.

Mobilya kumaşları

Açık alan mobilyalarında kullanılan yastık ve minderlerin kumaşlarında güneştek renk solması, uzun süreli kullanımlarda yıpranma gözlenebilmektedir. Tek renkli minderlerde renk solmasını önlemek için yığın boyama adı verilen bir üretim tekniği geliştirilmiştir. Bu teknik geleneksel boyama tekniklerine kıyasla su tüketimini %80, boya tüketimini ise %20 azaltmakta olup, çevre dostu bir tekniktir.

Bahçe mobilyaları bakımı

Bakımı kolay mobilya malzemeleri

Kompakt laminat, alüminyum, plastik ve çelik bakım gerektirmeyen mobilya malzemeleridir. Sabunlu veya nemli bir bez ile kolayca temizlenebilir. Yaz bitiminde, özellikle de aşırı soğuklarda plastiklerin çatlama ihtimali bulunur. Buna önlem olarak bir örtüyle kaplayabilir veya garaj, bodrum gibi serin ve kuru alanlarda saklayabilirsiniz.

Az bakım gerektiren malzemeler

Akasya, çam, okaliptüs ve diğer masif ahşap malzemeler zaman zaman az da olsa bakım gerektirirler. Yüzeyleri hafif sabunlu bir bez ile düzenli aralıklarla temizleyin. Kullanmadığınız zamanlarda üstlerini kapatın ve serin, kuru bir mekâna taşıyın. Çatlamaları önlemek için cilalama yapabilirsiniz, böylece mobilyanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlarsınız. Cilalama sıklığı, mobilyayı kullanım sıklığınıza ve kullanım alanınıza göre ayarlayabilirsiniz. Yağışlı bir ortamda kullanılan mobilya, her ıslandığında yeninde cilalanmalıdır.

Açık alan mobilyaları için daha detaylı bilgi için ürünlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

 

Başlıca Yazılarımız