Soyunma Odaları Kullanım Talimatı (İşverenler İçin)

Genel
Soyunma Odaları Kullanım Talimatı (İşverenler İçin)

İstanbul Sanayi Odası tarafından pandemi sürecinde Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında soyunma odaları kullanım talimatı işverenler için yayımladı.

Buna göre işveren ve işveren vekillerinin soyunma odalarında alması gereken önlemler şu şekilde;

Soyunma Odaları Kullanım Talimatı (İşverenler İçin)

A. İşveren ve işveren vekillerinin soyunma odalarında alması gereken önlemler

1. Soyunma odalarında çalışanların kurallara uyup uymadıklarını denetlemek için bir çalışan görevlendirmelidir. Görevlendirilen çalışan, soyunma odasına ilk giren ve son çıkan kişi olmalıdır. Alınması gereken önlemleri kontrol etmeli, kurallara uymayan çalışanlara uyarılarda bulunmalı, uymamakta devam edenleri işveren ve işveren vekillerine bildirmelidir.

2. Soyunma odaları, yerler, dolap, tabure, ayna, kapı vb. ekipmanlar dâhil;

i. Düşük risk grubunda her vardiya için vardiya başında ve vardiya sonunda olmak üzere en az iki defa,

ii. Orta risk grubunda her vardiya için vardiya başında, vardiya sonunda ve vardiya içinde de en az bir kez olmak üzere toplamda en az üç defa,

iii. Yüksek risk grubunda her vardiya için vardiya başında, vardiya sonunda ve vardiya içinde en az iki sefer olmak üzere toplam dört defa deterjanla silinmeli ve durulanmalıdır. Sonrasında etanol bileşiklerinde en az %78 alkol yoğunluğuna sahip veya 2-propanol(izopropil) alkol bileşiklerinde en az %70 alkol yoğunluğuna sahip dezenfektanlarla silinmelidir. Eğer 1/9 oranında su ile seyreltilmiş sodyum hipoklorit veya ağartıcı ile silinirse 3 dakikadan sonra sadece suyla ıslatılmış temiz bir bezle silinip kurumaya bırakılmalıdır. Sıvı dezenfektanlar püskürterek uygulanmamalı, mutlaka silme işlemi uygulanmalıdır. Dezenfekte edilen alan en az 20 dakika havalandırılmalı ve bu esnada içeri çalışan alınmamalıdır.

3. Ortak kullanım alanları (kapı kolu vb. yerler) temizlik görevlileri tarafından

i. Düşük risk grubunda her üç saatte bir,

ii. Orta risk grubunda her iki saatte bir,

iii. Yüksek risk grubunda her saat başında, dezenfeksiyon ürünleri ve/veya çamaşır suyu, deterjanlı bez ile temizlenmesi sağlanmalıdır.

4. Soyunma odalarına çalışanların haricinde giriş- çıkış engellenmelidir.

5. Çalışanların kullanabilmesi için;

i. Düşük risk grubunda her kapı girişinde ve en fazla 20 metrede bir

ii. Orta risk grubunda her kapı girişinde ve en fazla 10 metrede bir

iii. Yüksek risk grubunda her kapı girişinde ve en fazla 5 metrede bir etanol bileşiklerinde en az %78 alkol yoğunluğuna sahip, 2-propanol(izopropil) alkol bileşiklerinde en az %70 alkol yoğunluğuna sahip el dezenfektanı bulundurulmalı ve her çalışanın mutlaka el dezenfektanı ile ellerini dezenfekte etmesi sağlanmalıdır.

El dezenfektanları;

i. Düşük risk grubunda en az manuel

ii. Orta risk grubunda en az pedal

iii. Yüksek risk grubunda da en az temassız tipte dezenfeksiyon kutularında bulundurulmalıdır.

6. Sosyal mesafe kuralı olan 4 metrekare alanın soyunma odalarında uygulanması için soyunma odası girişine içerideki kişi sayısını gösteren ekranlar konulmalı veya görevlinin yönlendirmesine göre çalışanlar giriş-çıkış yapmalıdır.

7. Soyunma odalarındaki dolaplara numaralandırma yapılmalı, çalışanlar içeri alınırken yan yana dolabı olan çalışanların birlikte içeri girmesine izin verilmemelidir.

8. Sosyal mesafe kuralı olan 1,5 metreye uygun olarak çalışanların soyunma odalarına giriş koridorunda soyunma odası içindeki çalışan sayısının en az yarısı kadar çalışanın durabileceği ‘Burada durun, öndeki ile aranızdaki mesafeyi koruyun’ gibi işaretlemeler yapılmalı ve bunlar yıprandıkça yenilemelidir.

9. Soyunma odalarında;

i. Düşük risk grubunda her kapı girişinde ve en fazla 20 metrede bir,

ii. Orta risk grubunda her kapı girişinde ve en fazla 15 metrede bir,

iii. Yüksek risk grubunda her kapı girişinde ve en fazla 10 metrede bir,

atık maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen ürünlerin atılabileceği atık kutusu bulunmalıdır.

10. Soyunma odalarında çalışanların kullanmaları için;

i. Düşük risk grubunda her kapı girişinde ve en fazla 20m de bir 3 katlı cerrahi maske,

ii. Orta risk grubunda her kapı girişinde ve en fazla 15m de bir 3 katlı cerrahi maske ve siperlik,

iii. Yüksek risk grubunda her kapı girişinde ve en fazla 10m de bir 3 katlı cerrahi maske veya ffp2 standardında maske ve siperlik bulundurulmalıdır.

Maskesi ve siperliği olmayan çalışan veya maskesini değiştirmek isteyen çalışan maskesini taktıktan sonra soyunma odasına alınmalıdır.

11. Soyunma odalarında birden fazla kişinin birlikte oturabildiği sandalye/taburelerin yerine tek kişinin oturabileceği sandalye/tabureler bulundurulmalı ve bu sandalye/tabureler bulundukları yerden farklı bir yere götürülmemelidir.

12. Soyunma odası kapılarında;

i. Düşük riskli grupta giriş-çıkış ayrı kapılardan gerçekleşmesi veya tek kapıdan giriş çıkış sağlanıyorsa kapının sensörlü olması,

ii. Orta riskli ve yüksek riskli grupta giriş-çıkış ayrı kapılardan gerçekleşmesi ve kapıların sensörlü olması, sağlanmalıdır.

13. Soyunma odasının sürekli havalandırılması;

i. Düşük riskli grupta pencerelerin sürekli açık tutulması ve/veya varsa temiz hava girişi sağlayan havalandırma sistemleri ile,

ii. Orta ve yüksek riskli grupta pencerelerin sürekli açık tutulması ve sadece temiz hava girişi sağlayan havalandırma sistemleri ile sağlanmalıdır. (Havalandırma sistemleri ile ilgili detaylı bilgiye Havalandırma Sistemleri bölümünden ulaşabilirsiniz.) Havalandırma sistemleri her vardiyadan önce 2 saat süreyle tam seviye çalıştırılmalı, çalışanlar içeride iken en düşük seviyede çalışmaya devam etmelidir. Her vardiya sonrası ve dezenfekte işlemi tamamlandıktan sonra tekrar 2 saat tam seviye çalıştırılmalı ve gece boyunca düşük seviyede kapatmadan çalıştırılmaya devam edilmelidir.

14. COVID-19 ile ilgili uyulması gereken kuralları içiren afiş ve bilgilendirme yazıları

i. Düşük risk grubunda 1 adet kapı girişine,

ii. Orta risk grubunda kapı girişlerine ve soyunma odası içine 1 adet olmak üzere en az 2 adet,

iii. Yüksek risk grubunda her soyunma dolabının üzerine, çalışanların görebileceği büyüklükte asılmalıdır.

15. Çalışanların kurallara uyup uymadığını denetlenmelidir. Kurallara uymayan çalışana uyarıda bulunulmalı ve disiplin hükümleri uygulanmalıdır.

Yazımızın devamı için;

Soyunma odaları kullanım talimatı (çalışanlar için) tıklayın.

www.idealkabin.com.tr

Başlıca Yazılarımız