İSTANBUL YAPI FUARI 2016 BAŞLIYOR!

Fuarlar
İSTANBUL YAPI FUARI 2016 BAŞLIYOR!

Dünyanın beş büyük fuarından biri olan 39. İstanbul Yapı Fuarı başlıyor. Bu yıl Afrika ülkelerini mercek altına alacak olan organizasyonun yeni iş sahaları yaratması bekleniyor.

Yem Fuarcılık tarafından organize edilen 39. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2016  10 – 14 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Türk yapı sektörünü buluşturacak olan organizasyon kapsamında 35 milyon dolarını inşaat sektörüne yatıran  Afrika ‘Konuk Bölge’ olarak ağırlanacak. Kenya, Nijerya ve Mozambik ülkelerinin mercek altına alınacağı 39. Yapı Fuarı Türkiye – Afrika İnşaat Forumu’nun ardından, bu üç ülke ve kıtanın önemli pazarlarından gelecek olan satın alma heyetleri fuar katılımcı firmalarını “İkili İş Görüşmeleri Toplantısı’nda bir araya getirecek. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamında ayrıca Türk yapı sektörünün hedef pazarları arasında yer alan ve Ortadoğu’nun en önemli ekonomileri olan İran ve Suudi Arabistan’a yönelik inşaat forumları da düzenlenecek. Forumların ardından ilgili ülkelerden gelen satın alma heyetleri Türk üretici ve yatırımcı firmalarla bir araya getirilecek.

 

2016’da yeni iş sahaları hedefleniyor

İstanbul yapı Fuarı 2016 katılımcıları kimler

2015 yılında gerçekleştirdikleri toplam inşaat harcamaları 35 milyar doları geçen Afrika bölgesindeki üç ülke Kenya, Nijerya ve Mozambik katılımcı firmalara, sektöre ve Türkiye ekonomisine katkı sağlaması amacıyla mercek altına alınacak. Ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla düzenlenen “Yurtiçi Alım Heyetleri Ziyaret Programı” da fuarda gerçekleştirilecek etkinlikler arasında yer alıyor.

ITE Turkey ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer,  YEM Fuarcılık’ın misyonunun yapı sektörü için yeni pazarlar yaratılmasına ve iş hacminin artırılmasına  katkıda bulunmak olduğunu belirterek 39. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamındaki İş Geliştirme Platformu’nun, bu yıl faaliyetlerini “Konuk Ülke Bölge Afrika Projesi”ileİran ve Suudi Arabistan ülkelerine yönelik İnşaat Forumları’yla sürdürdüğünü söyledi. Başer, 39. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul,“Konuk Bölge Afrika Projesi”nde ağırlanan ülkelerin, kıta içindeki coğrafi konumları, hızlı büyüyen istikrarlı ekonomilerinin yanı sıra inşaat sektöründe kaydettikleri büyüme ve inşaat harcamalarıyla dikkat çektiklerini kaydetti.

Fuar İş Geliştirme Platformu’nun bu yıl gerçekleştireceği faaliyetler ‘Konuk Bölge Afrika Projesi İnşaat Forumu ve İkili İş Görüşmeleri’, ‘Türkiye – İran İnşaat Forumu ve Türkiye – Suudi Arabistan İnşaat Forumu’ ile “Yurt içi- Yurt dışı Alım Heyetleri Organizasyonu” şeklinde devam edecek.

 

“Afrika’da büyük altyapı yatırımları ve konuta talep var”

Yapı Fuarı 2016 ne zaman

Bu sene Yapı Fuarı’nda ağırladıkları Kenya, Nijerya ve Mozambik ülkelerinin son yıllarda inşaat sektöründe büyümeleriyle dikkat çektiğini, hata son beş yıldır bu durumun büyüyen ülke ekonomisinin bile önüne geçtiğini vurgulayan Burcu Başer bunun nedenini alt yapı çalışmalarına bağladı. 2015 yılında Kenya’nın 5.1 milyar dolar, Nijerya’nın 28.8 milyar dolar, Mozambik’in ise 1.12 milyar dolar değerinde inşaat harcamalarıyla toplam 35 milyar dolarlık inşaat harcaması gerçekleştirdiğini belirten Başer şöyle konuştu:

“Bu yıl Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da ‘Konuk Bölge Afrika Projesi’ kapsamında ağırlayacağımız Kenya, Mozambik ve Nijerya’nın inşaat sektöründe kaydettiği büyümenin en büyük etkeni son yıllarda artarak devam ettirilen alt yapı çalışmalarıdır. Bölgede yol ve köprülerin iyileştirilmesi veya yeniden inşa edilmesi gibi alt yapı çalışmaları gerçekleştirilmekte. Tüm bu alt yapı çalışmalarının yanı sıra Kenya’nın Vizyon 2030 hedefleri kapsamında yazlık konaklama bölgeleri, serbest ticaret limanı, ihtisas sanayi bölgeleri, toptan – perakende satış merkezleri ve sergi-fuar alanlarının inşaa edilmesi gündemde. Ayrıca Kenya’da gecekondu bölgelerinin iyileştirilmesi, düşük ve orta gelirli kesime uygun konut yapımına yönelik talep artmakta. Mozambik’de ise inşaat sektöründeki büyüme alt yapı yatırımlarının yanı sıra enerji ve madencilik ile ilişkili inşaat yatırımlarıyla da ilişkili. Mozambik hükümetinin 2015- 2019 kalkınma planında limanlar, yeni demiryolu hatları, yeni karayolu hatları, mevcut karayollarının yenileme ve hidro elektrik santralleri inşaatları yer alıyor. Söz konusu ülkelerin artan inşaat harcamalarıyla Türkiye inşaat malzemeleri ihracatının büyümesinde rol oynayabileceği inancındayız.”

 

 “Türkiye’nin inşaat hacmi daralıyor”

 

Sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başer, 2015 yılında 2014’e kıyasla Türkiye inşaat malzemeleri ihracat hacminde daralma yaşandığını, 2015’in ilk 11 ayında yıllık ihracatın yüzde 16,5 düşerek 17,56 milyar dolar olduğunu ancak yaşanan gerilemeye rağmen dış ticaret fazlası vermeyi başaran sektörlerden biri olmaya devam ettiğini aktardı. Burcu Başer, jeopolitik gelişmelere bağlı olarak belli dış pazarlarda yaşanan talep daralmasına karşı yeni pazar arayışlarının her sektör gibi yapı malzemeleri sektörü için de önemli olduğunu belirtti. Başer, özellikle bu dönemlerde, fuarların ihracat potansiyel taşıyan yeni bölgelere ulaşılmasında en etkili araçlardan biri olduğuna dikkat çekti ve bu nedenle bu yıl, Fuarın “İş Geliştirme Platformu”kapsamında düzenlenen etkinliklere her zamankinden daha fazla önem ve özen göstererek hazırlandıklarını belirtti.

Başlıca Yazılarımız