Paslanmaz Çelik Özellikleri Nelerdir?

Genel
Paslanmaz Çelik Özellikleri Nelerdir?

Paslanmaz çelik, içeriğinde yüksek oranda Krom (Cr) ve Nikel (N) barındıran, atmosfer koşullarına, suya, asitlere ve yüksek sıcaklıklara dayanıklılık gösteren malzemelerdir.

Krom ve Nikel haricinde, paslanmaz çeliklerin yapısına katılan Bakır (Cu), Titanyum (Ti) gibi elementler de paslanmaz çeliğin farklı kullanım amaçları için uygun özellikler barındıran elementlerdir. Paslanmaz çelik, diğer tüm çelik türlerine göre biraz daha maliyetli olsa da, uzun ömürlü olmaları, geri dönüşüme uygun olmaları gibi sağladığı avantajlar sayesinde malzeme ve işçilik maliyetleri açısından kullanımlarının daha ekonomik olduğu açıkça ortadadır.

Paslanmaz Çelik Ürünlerin Temizliği

 

  • Temizleme işlemi, yüzeyi yabancı maddelerden arındırma işlemidir. Düzenli temizleme ve bakım ile paslanmaz çelikler görünümlerini uzun süre koruyabilirler.
  • Yüzeyde ki toz, kurumuş lekeler, yiyecek ve içecek kalıntıları ile benzeri kirlilik yaratan atıklar ıslak bir bez ile temizlenmelidir. Kurumuş yağ lekeleri için bulaşık deterjanı da kullanılabilir. Temizleme işleminden sonra yüzey tamamen kurutulmalıdır.
  • Temizleme suyu kireçli ise yüzeyde leke bırakabilir. Bunun için temizleme sırasında sert tanecikli ve lifli yapıda olmayan bir bez kullanılması yeterlidir.
  • Paslanmaz malzemenin yüzeyinde kalan parmak izi için de cam yüzeyleri temizlemek için kullanılan sıvı dezenfektanlardan faydalanabilinir.
  • Temizleme için özellikle tuz ruhu veya çamaşır suyu gibi klor içeren kimyasalların kullanımından kaçınılmalıdır.

Başlıca Yazılarımız