Umumi Tuvaletlerde Enfeksiyondan Kaçınmak İçin Neler Yapılmalı?

Genel
Umumi Tuvaletlerde Enfeksiyondan Kaçınmak İçin Neler Yapılmalı?

Uzmanlar en mahrem alanlarımızdan biri olan tuvaletlerde enfeksiyondan korunmanın sağlığımız açısından ne kadar büyük bir önem teşkil ettiğini açıklıyor.

Temel tuvalet kurallarına neden uymuyoruz?

Her tuvalette karşımıza çıkan uyarı sticker’larına uyduğumuz takdirde zaten sorun kalmıyor. Fakat toplamda kaç kişi bu kurallara uyuyor ki? En basit kurallardan biri olan “sifon çekme” görevini bile yerine getirmekten aciz kalıyoruz.

Bunların arasında neredeyse komik denebilecek uyarılar da var. Mesele klozete basarak tuvalet ihtiyacınızı gidermeyin, oturarak giderin, gibi… Fakat kulağa ne kadar komik gelse de eğer insanlar böyle yapmasaydı, böyle bir uyarı da olmazdı. Demek ki tuvaletlere kuş gibi tünemek suretiyle wc ihtiyaçlarını gideren insanlar halen mevcut…

WC Kabin kullanımında en çok tercih edilen kabinler hangileri?

New York Magazin’de yayınlanan bir habere göre kadınlar kapıdan en uzak wc kabini kullanma eğilimde iken, erkekler tuvalete girdikleri kapıya en yakın pisuvara yöneliyorlar.

Yine araştırmalar gösteriyor ki, ortadaki wc kabinlerden kaçınmanız önerilir, çünkü insanların “merkeziyetçilik tercihi” neticesinde insanların çoğu orta alanlardaki wc kabinleri kullanmaktadır.

Tabii bu durum daha az kullanılan wc kabinlerin daha temiz olacağı anlamına gelmiyor. Ancak daha az zararlı bakteri içereceklerine dair bir şans bulundurduğu anlamına gelebilir.

Bu yüzden bir dahaki sefere umumi bir tuvalete gitmek zorunda kaldığınızda, tuvaletin en sonundaki wc kabine yönelme çabanızdan tasarruf edin ve kapıya en yakın olan kabine gidin.

Başlıca Yazılarımız