WC’lerde Alaturka Mı Yoksa Alafranga Klozetler Mi Daha Sağlıklı?

Kullanım Alanları
WC’lerde Alaturka Mı Yoksa Alafranga Klozetler Mi Daha Sağlıklı?

Alaturka klozetler ile alafranga kolzetlerin arasında hijyenik ve sağlık açısından bir seçim yapmak gerekecek olursa, alaturka bu konuda bir adım öne geçiyor. Alaturka tuvaletlerin özellikle vücut fizyonomisi açısından daha çok tercih edilmesi gerektiği doktorlar tarafından öngörülüyor.

Alaturka Klozet ve Alfranga Klozet Ayrımı

Çömelmek daha mı sağlıklı?

1800’lerde krallara ve kraliçelere ayrı bir lüks getirmek için oturmalı tuvaletler yapılmaya başlandı. O zamandan günümüze teknoloji gelişti ve yeni yeni klozet modelleri üretilmeye başlandı. Alaturka tuvaletler asla eski tip ve modası geçmiş bir tuvalet değildir. Günümüzde insanların sağlığı için alafranga görünümünde ama alaturka işlevinde olan tuvaletler tasarlanıyor. Klozetler sadece dekoratif amaçlı düşünülmemeli. Alafranga görünümlü ama alaturka gibi çömelerek yapılabilen tuvaletler şu an için en sağlıklısı…

Anatomik olarak çömelerek tuvalet sistemi, bilinen en sağlıklı yöntemdir. Ayrıca yüksek klozetlerde harcanan efor, çömelmenin tam iki katıdır. Bu da günde iki-üç kat daha fazla efor harcamak anlamına geliyor. 67 sağlıklı kadın üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; kadınların yüzde 93’ü tuvaletini çömelerek yapmayı tercih ediyor. Ayrıca çömelerek idrar yapılınca, mesanede çok daha az miktarda idrar kalıyor. 61 sağlıklı erkek üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre de; ayakta veya çömelerek idrar yapanların sayısı, oturarak yapanlardan daha fazla.

Alaturka tuvaletlerin; hem bağırsaklarımız, hem de hijyen açısından daha sağlıklı olduğu bilinen bir gerçek. Ancak alafranga tuvalet ile büyüyen yeni nesil bunu bilmiyor. Oysaki çağımızın en önemli hastalıklarından olan kabızlık, hemoroit, kolon kanseri, prostat rahatsızlıkları ve reflü çömelmeye bağlı olarak azalıyor. 28 kişi üzerinde yapılan bir başka çalışmanın sonucuna göre de; oturur durumda tatminkar bir bağırsak boşalması hissi elde etmek için, çömelir durumdakine göre iki-üç kat daha fazla güç harcamak gerekiyor. Bu da ıkınma ve zorlanmanın neden olabileceği sorunları beraberinde getiriyor.

Çocuklar ilk tuvalet eğitimlerini annelerinden alırlar. Biz küçükken alaturka tuvalet ile büyüdük ama sonrasında alafranga tuvalet modeli ile tanıştık. Ama bizim çocuklarımız yani şimdiki gençler; alaturka ile hiç tanışmadan, direkt alafranga tuvalet alışkanlığıyla büyüdüler. Anneler eğitim verirken şunu unutmamalı; çocuklar ömür boyu lazımlık üzerinde olmayacaklar. Onlara biraz büyüdüklerinde çömelme de öğretilmeli.

Okullar için Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ortak bir çalışma yapabilir. Nasıl ki obezite ve sağlıklı beslenme için çok ciddi ve güzel çalışmalar yapılıyor ve artık kantinlerde fastfood satılmıyor; tuvaletlerin değişmesi için de bu tarz çalışmalar ortaklaşa yapılabilir. Hastaneler, okullar ve havalimanları gibi ortak kullanılan yerlerde, alaturka tuvaletlerin daha hijyenik olduğu da zaten bilinen bir gerçek.

ÇÖMELMEK KASIK FITIĞI VE KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR
Alaturka tuvaletlerde çömelmenin avantajları şunlar;
 Rektum ve kolonun daha hızlı ve daha etkili boşalması; kanserojen maddelerin kolon mukozası ile temasını azaltıyor.
 Tuvalette geçirilen zamanın kısalması, hemoroit hastalığı riskini azaltıyor. Alafranga tuvaletlerde kalma süresi kitap ve gazete okuma alışkanlığına bağlı olarak artıyor.
 Kasık fıtığını engelliyor.
 Uylukların, kolona yaptığı baskı, ıkınmayı azaltıyor.
 Uzun süre oturan, ıkınan ve zorlanan kişilerde karın içi basıncı artıyor. Çömelmek ise bu baskıyı ve reflüyü minimuma indiriyor.
 Puborektal kasın gevşemesini sağlıyor. Dışkının çıkmasıyla ilgili hastalıkların oluşmasını engelliyor.

DOĞUMA HAZIRLAR
 Mesane, prostat, uterus, anal kanal gibi organlara giden sinirlerin ıkınma nedeniyle hasar görmesi engelleniyor.
 Kadını doğuma hazırlıyor.
 Alaturka tuvalet bacağı ve kalçayı kirli olabilecek bir yüzeye değdirmeyi gerektirmez.

HASTALIK KAPILABİLİR
Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için temizlik çok önemli çünkü bu hastalıklar sadece cinsel temasla geçmiyor. Herhangi bir hastalığı bulunan kişinin kullandığı alafranga tuvaleti kullanan da aynı hastalığa yakalanabilir. Halka açık yerlerde alafranga tuvaletlerden uzak durulmalıdır.

Başlıca Yazılarımız