Tekerlekli Sandalyeye Uygun Bir Tuvaletin Önemli Özellikleri

Kullanım Alanları
Tekerlekli Sandalyeye Uygun Bir Tuvaletin Önemli Özellikleri

Tekerlekli sandalyeye uygun bir tuvaletin önemli özellikleri nelerdir?

Bedensel engellileri anlamak, onların hayatlarını kolaylaştırmak, bir gün bizimde engelli olabileceğimizi hatırlamak her zaman önemlidir.

Erişilebilir tuvaletler, engelli yaşayan birçok insan için bir gerekliliktir.  Bu nedenle tasarımcılar, tekerlekli sandalye kullanan veya çeşitli (fiziksel) engelli bireylerin, tuvaleti mümkün olduğu kadar bağımsız ve güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlamalıdır.

Ülkemizde alışveriş merkezlerinde, toplu yaşam alanlarında, sağlık kurumlarında ve özel kuruluşlarda engelliler için tuvalet bulundurmak kanun gereği zorunlu hale getirilmiştir. İşte bir tuvaleti(wc) tekerlekli sandalye kullanan bireyler için daha kullanışlı hale getirmenin yolları:

Tekerlekli Sandalyeye Uygun Bir Tuvaletin Önemli Özellikleri

1.Kolay kullanılan, erişilebilir bir kapı

Engelliler için tasarlanan  tuvaletlerin kapıları, normalden daha geniş olmalıdır. Kapı daima dışarı açılmalı, minimum düzeyde hafif olmalı, kolu ve kilit kısmı ulaşılabilir yükseklikte bulunmalıdır. Kullanımı daha da kolaylaştırmak ve   açma-kapama işlevi için yatay konumda bir kapı tutma kolu da eklenebilir.

2.Tutunma barı

Engeliler için tutunma barı,  herhangi bir tuvaletin temel bir özelliği arasındadır. Tuvalete geçen herkes için çok önemli bir destek ve denge sağlarlar.

İdeal Kabin ıslak hacim ekipmanları arasında bulunan tutunma barı modellerini incelemek için tıklayın.

Engelli tutunma barı

3. Daha yüksek bir klozet

Özellikle hareket kabiliyeti kısıtlı ve tekerlekli sandalye kullanan bireyler için tuvalette yüksek bir klozet kolaylık sağlar. Hem hareket etmeyi kolaylaştırır, hemde sandalyeden geçiş transferleri rahat yapılır.

4. Aksesuarlar ulaşılabilir yerde olmalı.

Sabun, kâğıt havlular, el kurutma makinesi, kancalar ve tuvalet kâğıdı erişilebilir yerde,  ayna boyu aşağıda, çöp kovası ideal boyutta olmalıdır.

Engelli wc

5. Kullanışlı lavabo ve musluk

Lavabo altı boşluk tekerlekli sandalyenin sığabileceği ölçü yüksek, derinliği ise musluğa ulaşabilecek kadar dar olmalıdır. Musluk bataryası, fazla güç gerektirmeyecek tasarıma sahip olmalı, mümkünse kol tasarımı uzun ya da otomatik açılır kapanır modeller tercih edilmelidir.

Tekerlekli sandalye wc

6. Boşluk

Erişilebilir bir tuvalet, tekerlekli sandalyede dönecek ve manevra yapacak kadar geniş olmalıdır. En azından bu, 1,5 metre çapında açık ve engelsiz bir tekerlekli sandalye dönüş dairesi içermelidir. İdeal olarak, tuvaletin her iki yanında (en  az 90 cm) boşluk olması gerekir; böylece tekerlekli sandalye kullananlar tuvalet oturağına iki taraftan da geçebilirler.

Engelli wc yerleşimi için kabin sistemi ölçüleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Engelli tuvaletindeki boş alanların lüks değil bir zorunluluk olduğunu unutmayın.

Engelli Wc Ölçüleri

7. Acil durum butonu

Engelli tuvaletinde mutlaka düşen veya yardıma ihtiyacı olan herkesin sinyal verebilmesi için acil durum ipi ya da butonu olmalıdır.

8. İşaretleme

Engelli tuvaletlerini, tekerlekli sandalye görseli ile işaret etmek ve bunun görülebilir alanlarda bulundurmak  gerekir. Böylece ihtiyacı olan herkes bulunduğu alanda tuvaletin var olduğunu ve  nerede bulacağını bilir.

Engelli WC Tabelası

İdealkabin.com.tr

Başlıca Yazılarımız