Wc-Kabin Sistemi Çeşitleri

Kullanım Alanları
Wc-Kabin Sistemi Çeşitleri

Farklı kullanım alanlarına göre wc-kabin sistemi , farklı ölçülerde ve prototiplerde bulunmaktadır.

Tuvalet yönetmeliklerine iş yerleri, alışveriş merkezleri, spor kompleksleri gibi ortak kullanım alanlarında bulunması gereken 4 tip wc-kabin sistem şu şekildedir;

  • Engelli wc-kabin sistemi (kadın ve erkek için ayrı ayrı)
  • Seyyar wc-kabin sistemi
  • Standart wc-kabin sistemi
  • Standartlardan daha geniş wc-kabin sistemi

Engelli wc-kabin sistemi

 

engelli-wc-kabin

 

Tekerlekli sandalyeliler için tuvalet kabini genellikle ana kabin banklarından ayrı bulunmaktadır. Engelli wc kabin sistemleri kolay kullanım sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Rahat bir kullanım için tuvaletin zeminden yüksekliği 480 mm olmalıdır. Yapılarda her 10 tuvaletten biri engelliler için ayrılmalı ve düzenlemeler buna göre yapılmalıdır.

Engelli wc kabininin kapı açıklığı 85 cm veya daha fazla olmalıdır. Kapı dışarıya doğru açılmalı ya da sürmeli kapı kullanılmalıdır. Kapı içi boşluk en az 88 cm olmalıdır. İçerideki hareket alanının en az genişliği 1,20 m olmalıdır.

 

 wc-kabin-2

Seyyar wc-kabin sistemi

 

Açık ve yoğun trafiğe sahip alanlarda, hem kadın hem erkek için ayrı şekilde engelliler standartlarına uygun seyyar wc-kabin sistemi bulundurmalıdır. Kapılar dışarıya doğru açılacak şekilde kurulmalıdır. Ayrıca bu kabinler, yerden 480 mm yüksekliğindeki tuvaletlerle uyuşacak şekilde monte edilmelidir.

 

Geniş Kabinler

wc-cubicle-genis

 

İçerisinde 4 veya daha fazla kabin bulunduran yapılarda, tuvaletlerin en az bir tanesi standartlara göre daha geniş olmalıdır. İçerideki hareket alanının en az genişliği 1200 mm olmalıdır. Bu kabinlerin, kabin banklarının bitiş hizasıyla uygun olması tercih edilmelidir.

 

Standart Kabinler

 

wc-cubicle-3

İçeri açılan kapılarda derinlik en az 130 cm olmalıdır. Standart derinlik 150 cm’dir.

Kabin yüksekliği; 15 cm ayak 183 cm plaka yüksekliği ve 2 cm başlık kalınlığı olmak üzere 195-200 cm arasındadır. Gerektiğinde 10 cm kısa ayak kullanılarak yükseklik 195 cm’ de bitmektedir.

Kapılarda bir yüz, lambalı ve kapazlama sistemleri olarak farklılık göstermektedir. Kapılar standart wc-kabin sisteminde içeriye, engelli wc-kabinlerde dışarı açılmaktadır. Kapı içi boşlukları 50-70 cm olmalıdır.

Ayaklar paslanmaz çelik ve eloksal (anodik oksidasyon) alüminyum olarak üretilmektedir. 3 farklı noktadan anti-bakteriyel plastik zemin ve paslanmaz çelik bağlantısı, 5-20 cm ayarlana bilir yükseklik genel olarak ıslak hacimlere mevcut olan yerdeki eğime uyum sağlamaya yardımcı olur.

Çevirmeli, mandallı, sürgülü kilit sistemleri paslanmaz çelik veya eloksal (anodik oksidasyon) alüminyum çeşitleri bulunmaktadır. Üzerindeki renkli mekanizma ile kapının meşgul olup olmadığını dışarıdan gösteren, güvenlik vidalıdır.

 

Başlıca Yazılarımız